Україна прагне вивести малий бізнес із «тіні» — УСН стане ще простіше?
Згідно з експертною статистикою, на сьогодні близько 10% активних в економічному аспекті та працездатних українців зайняті у підприємницькому секторі, який у розмовній мові називають «тіньова» чи «сіра» зона. Однак Україна прагне вивести малий бізнес із «тіні», і УСН (спрощена система оподаткування), у тому числі, стане ще простішою. Адже експерти вважають, що державний бюджет втрачає у зв’язку з притаманним цій сфері капіталообігом чималу цифру — від 10 до 20 мільярдів гривень. Ситуацію необхідно терміново змінювати, вважають у кабінеті міністрів та економічному департаменті уряду.
Національна рада з відновлення України незабаром підтвердить План відновлення України
Очікується, що План відновлення України незабаром буде завершено. Остаточний документ, над яким працює команда національної ради, включатиме тисячі пунктів із актуальними завданнями, здатними допомогти економіці України. Передбачається, що комплексні економічні заходи:
- допоможуть економічному стану всієї держави;
- сприятимуть здійсненню приватної підприємницької діяльності;
- пом’якшать та скоротять участь державних структур у процесі ведення приватного бізнесу.
Передбачається, що План відновлення України містить великий розділ, присвячений подальшому розвитку спрощеної системи оподаткування, завдяки якій старт малого бізнесу стане набагато простіше, що дозволить дрібним підприємцям вийти з «тіні», створити масу нових місць для працевлаштування наших співгромадян, легалізувати існуючий на даний момент ринок трудових вакансій. Крім цього, Fin Unlim розраховує, що бухоблік і подача податків також протікатимуть за спрощеною схемою.
Ринок праці в Україні до того, як розпочалося повномасштабне вторгнення Росії
Згідно з підрахунками служби статистики, без трудового контракту чи офіційного оформлення підприємницької діяльності (ФОП) в Україні працювало від 3 до 4 мільйонів громадян. У зв’язку з таким станом речей щорічно держбюджет недораховувався та недоотримував від 120 до 150 мільярдів одиниць національних грошових знаків. За даними, актуальними для червня 2020-го року, за трудовою книжкою або роздрукованим та підписаним сторонами трудовим договором в Україні працювало 63,7% працездатного населення. Враховується, що ці працівники отримували лише офіційну заробітну плату. Інші відсотки трудового населення країни визнавали отримання частини та повної заробітної плати неофіційно. Поряд із цим зазначається, що за підрахунками, які провів Інститут економіки та прогнозування НАН, понад 25% працездатного населення України віком від 17 до 65 років (на початок поточного року — це 16,7 мільйона осіб) отримували частину заробітної плати «у конверті або повністю мали «тіньовий» дохід. Частка «сірого» обороту може бути набагато більшою за рахунок підприємницької діяльності, яка ніяк не декларувалася. Така точка зору дозволяє стверджувати, що від 7% до 10% трудівників продовжують залишатися в «тіні», а фінансові втрати становлять для державної скарбниці від 10 до 20 мільярдів гривень, які минають бюджет і розчиняються в «сірій» економічній зоні.
Український ринок праці під час війни та бойових дій на сході та півдні країни
На думку фахівців, ситуація з «тіньовою» ринковою орієнтуванням лише погіршилася. Так, понад 6,6 мільйона українців, які мають статус переміщених осіб з окупованих територій, зараз або працюють без оформлення трудових відносин і періодично, або не працюють взагалі. Близько 1 мільйона співгромадян, що працювали, роботу втратили. Висновок української економіки, що ще більше постраждала від війни, з «тіньових тінет» вимагає виключно комплексних заходів. Компромісним інструментом у цьому напрямі є спрощена система оподаткування та звітності безпосередньо для малих форм бізнесу. Небезпідставно вважається, що ССП повною мірою довела свою результативність. Нагадаємо, що спроба скасування УНС тодішнім кабінетом міністрів призвела у 2010-му році до досить «плачевних» наслідків. Тоді близько 2,2 мільйона офіційних робочих місць у секторі малого підприємництва пішли у «тіньовий» сегмент. Наразі очікується, що Національна рада внесе в рамках створення Плану відновлення України додаткові механізми, що спрощують легітимізацію малого бізнесу, який, як і раніше, наразі обмине правове фінансове поле.
У чому загальна ефективність бізнесу?
Не викликає сумнівів, що український соціум дуже зацікавлений у створенні адекватних умов для виходу малих форм підприємництва та всіх зайнятих у ньому працівників у правове поле. Крім доходу підприємцям та співробітникам, діяльність такого роду створює низку позитивних факторів, які благотворно впливають на «самопочуття» національної економіки:
- Робочі місця виникають без участі державних органів та за невеликі матеріальні витрати.
- Малий бізнес вважається ефективним інструментом боротьби з малозабезпеченістю населення.
- Підприємництво здатне стати імпульсом для реалізації творчого потенціалу нації під час постіндустріального розвитку науково-технічної та економічної загальносвітової парадигми.
- Соціальний добробут України збільшуватиметься на тлі державної підтримки висококонкурентним секторам економіки з високим показником монетарної рентабельності.
- Комфортизація споживчого сегменту у сфері громадського харчування, роздрібної торгівлі та туристичного обслуговування.
Підкреслимо, що на пострадянському просторі заохочення та субсидування малого підприємництва з боку держави несе в собі виховну та творчу функцію, оскільки формує споживчу та підприємницьку культуру, а не лише подається у вигляді цифр, що відображають завжди актуальні відрахування до національного бюджету.
УСН для України — це усвідомлене вирішення багатьох економічних проблем
Система УСП створює для багатьох українських громадян сприятливі умови для самозайнятості, яку важко недооцінювати в сучасних реаліях державної економіки. Впровадження нових удосконалень, які передбачає План відновлення України, дасть можливість багатьом громадянам із самозайнятих підприємців легалізуватися на офіційній основі. Очікується, що рівень тиску податкових органів на самозайнятих осіб буде помітно обмежений. Це дозволить залучити малий бізнес легітимними умовами, що виведе багато «тіньових» підприємств у правове поле на добровільних та зацікавлених засадах. Вже зараз багато наукових і державних діячів розраховують на швидкі поліпшення існуючих умов УСН та подальшого їх пом’якшення, які знайдуть своє відображення в документах Плану відновлення України. Багато хто вважає, що очікувані податкові послаблення та спрощення інститутів, які реєструють українських підприємців, почнуть реалізовуватися вже 2022-го року.