Нефіксований робочий час — Верховна Рада України розглянула проект зміни норм КЗпП та умов ЄСВ
Верховна Рада України розглянула проект зміни норм КЗпП та умов єдиного соціального внеску, а саме трудового договору, де відсутня пряма фіксація обсягу часу, в рамках якого діє працівник. Парламент країни взяв на розгляд законопроект №5161, законодавчі положення якого припускають, що у нестандартних формах зайнятості населення буде передбачено нефіксований робочий час.
Законопроект передбачає, що підприємство в індивідуальному порядку залучає співробітника до роботи, виходячи з поточної необхідності на виробництві товарів чи послуг, тому попередні терміни та передбачувані обсяги виконаних робіт, а також графік та довжину часу, витраченого на виконання трудового завдання, визначаються в кожному конкретному випадку.
Йдеться про особливий вид контракту на працевлаштування, за умовами якого заздалегідь не зафіксовано тимчасових термінів виконання певного фрагмента робіт чи всього обсягу. У свою чергу роботодавець або заснований ним орган із відповідними повноваженнями не гарантує того, що такий вид робіт буде постійно наданий працівникові — ця умова також врахована трудовим договором модифікованого формату.
Відсутність зафіксованого робочого часу у трудовому договорі лімітована!
Число трудових угод з нефіксованим часом виконання робіт не повинно перевищувати десяти відсотків (10%) від загальної кількості трудових контрактів, яку уклав із працівником кожен окремо взятий роботодавець.
Так, фізична чи юридична особа підприємець, на підприємстві яких зайнято до десяти найманих співробітників, мають право підписати лише одну трудову угоду, яка характеризується нефіксованим робочим часом.
Законопроект № 5161 містить певні положення, що передбачаються у трудовому договорі та регулюють його дію
Інформація, яка закріплює оперативне утримання угоди з нефіксованим робочим часом, у положеннях проекту закону:
- мінімальний термін, протягом якого працівника сповіщають про старт трудової діяльності, і навіть спосіб передачі цього повідомлення;
- максимальний строк надходження від працівника повідомлення про повну готовність до старту виконання робіт або, навпаки, з відмовою розпочати її реалізацію, а також спосіб передачі даного повідомлення;
- тимчасові інтервали (дні та години базового зразка), у яких роботодавець має право вимагати від працівника виконання обумовлених обсягів робіт.
Додамо до вищесказаного, що Міністерство економіки України ще затверджуватиме в недалекому майбутньому типову форму трудової угоди, яка не містить фіксованого робочого графіка. У базовому договорі, згідно із законопроектом, поданим Верховній Раді на розгляд, кількість робочих годин не перевищуватиме сорок годин протягом одного тижня, а кількість робочих днів протягом трудового тижня не буде більше шести.
Проект передбачає ситуації, у яких працівник має право відмовитися від виконання трудових зобов’язань:
- якщо роботодавець намагається перевищити обумовлені в угоді часові параметри та кількість робочих днів;
- якщо працівник дізнався про негласні види робіт, що передбачають порушення мінімальних строків, що визначають положення підписаного контракту з нефіксованим таймінгом роботи.
Однак, роботодавець має право притягти найманого працівника до дисциплінарної та адміністративної відповідальності за відмову виконувати обумовлені в контракті роботи, визначені базовим годинником і днями.
Мінімальна тривалість трудового дня та інші параметри
Мінімум робочого часу, який найманий співробітник присвячує виконанню поставленого завдання на основі трудової угоди з нефіксованим часом праці, становить тридцять дві (32) години протягом стандартного календарного місяця. У тому випадку, коли працівник виконав обсяг робіт за час менш обумовленої кількості годин, оплата має бути нарахована не менше ніж за 32 години робочого часу, визначених на виконання даного завдання та закріпленими умовами, зафіксованими у трудовому договорі.
Такий тип трудових угод, що характеризуються нефіксованим часом праці найманого співробітника, також міститиме положення, що є вагомими підставами для припинення його дії. У відповідність до цього статтю № 36 КЗпП України буде доповнено новим пунктом (№ 8), який безпосередньо визначатиме підстави, що звільняють працівника від виконання зобов’язань за трудовим договором з нефіксованим періодом роботи.
Зміни до закону про ЄСВ (Єдиний соціальний внесок)
Законопроект № 5161 містить пропозицію про доповнення статті № 8, а точніше її п’ятої частини, положенням, згідно з яким ставка ЄСВ при нарахуванні зарплати працівника, працевлаштованого за згодою з нефіксованим робочим часом, нараховується у розмірі 22%, встановлених стосовно певного базового нарахування поза залежністю від його обсягу.
Думка уряду щодо законодавчого нововведення
Світлана Глущенко, заступник міністра економіки України, зазначила у своєму офіційному виступі таке: «Ми вважаємо цей проект закону дуже важливим кроком, який здатний забезпечити правову гнучкість в організаційному аспекті щодо формування сучасних умов трудового кодексу. Законопроект має потенціал врегулювання складних моментів ринку праці для віддалених співробітників (фрілансерів — ред.), здатний сприяти зміцненню їхнього соціального та юридичного захисту, а також дозволить працівникам зберегти мобільність, надзвичайно актуальну в умовах пандемії Covid-19».
У національному департаменті економіки вважають, що працівник, який працює згідно з умовами трудової угоди з нефіксованим часом роботи, зможе вільно планувати свій робочий день, не підлаштовуючись до графіка якогось одного підприємства або до індивідуальних особливостей одного роботодавця. Зазначимо, що для тих, хто працює у сфері інтернет та IT, вкрай важливим і основним чинником є можливість самостійно розподіляти етапи своєї діяльності залежно від завдань і зайнятості в кількох проектах.
Українське законодавство надасть фрілансерам юридичні права та захист!
Віддалені та сесійні працівники отримають урядові гарантії, які передбачає КЗпП (КЗпП) України, про нормування та нефіксованість режиму праці, про нарахування та виплати зарплати, про законодавчі норми при прийнятті та звільненні з роботи. Підкреслимо, що Fin Unlim скрупульозно стежить за всіма оновленнями законодавчої бази країни і надає клієнтам найсвіжішу інформацію у сфері бухгалтерських послуг, податкового обов’язків та соціальної політики нашої держави.