Мала реформа трудових відносин — готується законопроект змін до національного КЗпП
Наразі готується ухвалення Верховною Радою України проекту закону № 5388, який нормує взаємини працівників та роботодавців. Мала реформа трудових відносин передбачає певні нововведення — готується законопроект змін до КЗпП (КЗпП), які позначаться в наступних українських законах: «Про професійні спілки, їхні права та гарантії діяльності», «Про відпустки» та «Про охорону праці». Державні ресурси повідомили, що наступного дня після опублікування нового закону, ухваленого парламентом країни, він повсюдно набуде чинності.
Що очікує на сферу працевлаштування? Насамперед це зобов’язання роботодавця інформувати найманого співробітника про ті умови, які містить укладений трудовий договір щодо відпусток, часу на відпочинок протягом робочого дня і, в першу чергу, про режим робочого процесу. У тому числі в законопроекті йдеться про всебічну оптимізацію процедури найму працівника, умови проходження випробувального терміну при працевлаштуванні, спрощення порядку укладання трудового контракту в терміновому форматі.
Які положення, що входять до законопроекту № 5388 КЗпП України, найбільш важливі на наш погляд?
- У національному КЗпП доповняться умови контракту про трудові відносини — будуть законодавчо передбачені відповідальність, обов’язки та права сторін, які забезпечують фактичну організацію роботи, матеріальну сторону та умови припинення домовленостей (достроково, зокрема).
- Законопроект передбачає безстроковість договору про співробітництво, тобто контракт може бути як укладеним на невизначений період, так і із зазначенням конкретних дат, обмежених, однак, п’ятирічний термін.
- Трудовий кодекс України доповниться особливим пунктом, у якому буде викладено базові положення, що слугуватимуть підставою для укладання термінових контрактів та розірвань договорів з урахуванням індивідуальних особливостей та конкретних умов.
Окремо зазначається, що передбачається відсутність випробувальних заходів під час укладання трудового контракту з такими категоріями працівників:
- громадяни з інвалідністю, які працевлаштовуються згідно з рекомендаційними документами, оформленими в МСЕК (Медико-Соціальна Експертна Комісія);
- працівники, які працевлаштовуються на період до одного року;
вагітні жінки; - громадяни віком менше 18-ти років;
- інші передбачені законом групи населення.
Законопроект № 5388 передбачає такі зміни трудового законодавства:
- стаття КЗпП № 36 розширить список тих об’єктивних підстав, за якими контракт про трудові взаємини може бути припинено — з’явиться пункт № 8 із додатковими опціями, який передбачає договір, який підписується сторонами у формі надрукованого документа;
- окрім статті № 40 КЗпП, що містить причини, що спричинили звільнення співробітника з роботи з його власної ініціативи, з’явиться опція, що передбачає прагнення приватного власника припинити повноваження юридичних чи посадових осіб, які діють на об’єкті приватної власності;
- стаття 39-1, у свою чергу, навпаки, передбачає пролонгування дії строкового трудового контракту, що закріплюють положення, що передбачають повторне підписання трудового договору безлімітне число разів тоді, коли тимчасовий проміжок між звільненням та черговим прийомом на роботу не перевищує двотижневий період, за винятком контрактних прецедентів п. п. 1 – 11 ч. 1 ст. 23-1 КЗпП;
- у той же час продовжуються трудові взаємини, що здійснюються по завершенню масиву робіт, зумовлених терміновим контрактом, не трактуватимуться як безлімітне пролонгування термінової трудової угоди;
- зі складу КЗпП планується видалити статті 43-1 та 43, які легітимують розірвання трудового контракту з ініціативи юрособи, що володіє власністю в даному контексті або уповноваженого представника заснованого ним підрозділу, яка підкріплена згодою повноважного представника від первинної профспілки (профкому), без обов’язкового повідомлення виборного профспілкового осередку чи особи, делегованої профспілкою;
- вищеописаним законопроектом передбачається регулювати матеріальну відповідальність найманих службовців методом залучення контрактних працівників до повної МО, розмір якої визначає реальні збитки та спосіб його компенсації, а також містить відповідний пункт про врегулювання умов колективної МО;
Міністерство економіки України визначає положення законодавчого проекту №5388
Наступні дії додатково регулюють трудову взаємодію сторін:
- Спрощення процесу термінової контрактної угоди. Додаткове узгодження актуальних умов трудового договору, що готується, буде істотно корисним і працівнику, і роботодавцю. Це стосується формування зведення додаткових правових аспектів сторін, що включають зобов’язання щодо поліпшення об’єктивних умов та відпочинку, та праці, а також щодо факторів, що належать до умов та причин припинення дії контракту. При цьому ці поправки містять гарантовані умови забезпечення найманих співробітників, які працюють за строковою трудовою угодою, можливості пролонгування безстрокового працевлаштування.
- Забезпечення можливості для роботодавця провести перевірку компетентності претендента на роботу. У законопроекті враховано умови для певної категорії громадян, які найбільш уразливі щодо цього — для них виключено проходження випробувального терміну перед прийомом на роботу.
- Упорядкування надання претенденту на робочу посаду повної інформації про підстави трудового договору. Мінімізований обсяг вищезгаданих даних, які кожен роботодавець зобов’язаний надати претенденту, встановлює спеціальне положення у законопроекті. Кожен працівник буде повідомлений — про порядок припинення ділових взаємин, про гарантовані доповнення, зафіксовані в колективній угоді, про розміри відпусток та відпускних виплат, про оплату праці, про зміну режимів відпочинку та активну діяльність.
- Спрощення процедур, що регулюють внесення правок у трудовий контракт, що безпосередньо належать до поліпшення умов роботи.
- Скорочення обсягів обов’язкової кадрової документації. Службовець та роботодавець персонально домовляються про доцільність чи недоцільність ведення певної документації, а також порядку повідомлень, що стосуються виключно покращень (не погіршень) трудових умов, графіків початку та тривалості відпусток, змінних графіків та правил внутрішнього розпорядку кожного підприємства.
- Надання альтернатив у питаннях регулювання окремих трудових аспектів, які відображені в умовах трудової угоди. Окремий, індивідуальний контракт із кожним із співробітників чи нормативні акти підприємства визначають обсяги робіт у вихідні та святкові дні, залучення до роботи з ненормованим графіком, порядок робочих змін, регламентовані вихідні, час старту та закінчення трудових буднів.
- Зміна порядку профспілкового втручання у процес розірвання трудового договору: інформування і консультація окремих прецедентах замінює процедуру оформлення згоди профспілкової організації цього акта.
- Актуалізація поняття матеріальної ответственности. Документальна конкретизація регламенту МО кожного окремого співробітника. Оптимізація процесу залучення до МО. Створення додаткової зацікавленості роботодавця в офіційному оформленні трудових відносин з метою гарантованого зниження ризиків ймовірності псування чи втрати виробничих потужностей та засобів виробництва під час реалізації робіт.
Ретельний моніторинг змін до законів про працю та працевлаштування
Нагадаємо, що у разі виникнення питань у рамках процедури працевлаштування та укладання трудового договору, нескладно звернутися до бюро «Фінанси без кордонів», яке охоче надасть не лише консультації бухгалтера, а й юриста та спеціаліста зі статей, що входять до Кодексу законів про працю України . Ваш персональний та універсальний помічник Fin Unlim надає консалтинг, аутсорсинг та бухгалтерські послуги за найнижчою ціною у Вашому регіоні країни.