Податковий борг ФОПа: за що можуть позбавити спрощеної системи
Згідно з п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 грн, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ для відповідного року.
Отже, якщо у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку (першої – третьої груп) (далі – ФОП) виник у середині кварталу податковий борг у сумі понад 3060 грн, то відлік двох послідовних кварталів (6 місяців) з метою її переходу на сплату інших податків і зборів починається з 01 числа місяця, наступного за кварталом, в якому виник такий борг. У такого ФОПа протягом шести місяців перевіряється наявність боргу на кожне 01 число місяця.
Якщо у ФОПа обліковується податковий борг у сумі понад 3060 грн на кожне перше число протягом 6-ти послідовних місяців, наступних за кварталом, в якому він виник, то така особа зобов’язана перейти на сплату інших податків і зборів в останній день другого із двох послідовних кварталів (останній день шостого місяця).
Повернутися на спрощену систему оподаткування ФОП зможе тільки після погашення боргу і тільки після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення податковим органом.
Для того щоб дізнатися про наявність/відсутність заборгованості, платник може особисто звернутися до органів ДПС або скористатись «Електронним кабінетом платника податків».
Податковий борг з податків з яких визначено податкові зобов’язання такій фізичній особі як не суб’єкту господарювання (наприклад, ПДФО, податок на нерухомість). Це окремий податковий борг з таких податків. Вони не входять до податкового боргу ФОПа, тому що це не його господарська діяльність. Таким чином вони не впливають на той момент, коли вас можуть скинути з єдиного податку. Крім того, якщо ви не сплатили ЄСВ, то оскільки це збір, а не податок, то він не потрапляє під визначення податкового боргу в розумінні ПКУ і він вважається недоїмкою. Він не збільшує суму податкового боргу і не призводить до втрати статусу платника єдиного податку.
Тобто щоб не злетіти з єдиного податку треба тримати руку на пульсі, дивитися, щоб не було більше ніж 3060 грн. Позбавлення статусу платника єдиного податку буде відбуватися заднім числом. А це донарахування ПДФО, військового збору, ПДВ, якщо більше мільйона оподатковуваних операцій. Тому потрібно тримати цей момент на контролі.
ЦІНИ СТОР 5
Наші ціни
Бухгалтерський супровід ФОП (фізособи)
від 12001000 грн/міс
Бухгалтерське обслуговування юридичних осіб
від 40003000 грн/міс